
Czym jest indywidualny charakter wzoru przemysłowego? [VIDEO]
Zarejestrowałem dla pewnego przedsiębiorcy kilka wzorów przemysłowych. Niedawno poinformował mnie, że jego główny konkurent zaczął wprowadzać na rynek bardzo podobne przedmioty. Przygotowujemy się więc do procesu o naruszenie. Zapytałem go czy informował gdzieś, że swoje wzory chroni. Odpowiedział, że nie. No i niestety moim zdaniem to duży błąd.
Wielbiciele aktywnego spędzania czasu nad wodą mogą korzystać z coraz to ciekawszych form rekreacji. W ostatnich latach w Polsce na popularności zyskały tak zwane houseboat-y. Są to „apartamenty na wodzie”. Czyli zaadoptowane barki które można kupić lub wypożyczyć. Tak się składa, że miałem okazję pomagać jednemu przedsiębiorcy chronić jego houseboat-y.
Nowe nagranie powinno zainteresować producentów towarów „o krótkim życiu”. Tak określa się towary sezonowe np. odzież. Rejestrując wzór przemysłowy uzyskujemy ochronę 5-cio letnią. Tymczasem często odzież wychodzi z mody już po jednym sezonie. Firmy nawet bez rejestracji objęte są ochroną w ramach niezarejestrowanych wzorów wspólnotowych.
Z Rudolfem na rękach (taka moja mała tradycja) chciałem Ci życzyć tak po prostu Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku. Oby rok 2016 był jeszcze lepszy od obecnego. Pozdrawiam Mikołaj Lech
Czy badanie zdolności rejestrowej wzoru przemysłowego jest możliwe? Klienci którym pomagam w rejestracji często pytają czy mogę poszukać wzorów podobnych. Chodzi o znalezienie wzorów, które mogłyby być kolizją do naszego zgłoszenia. I tutaj pojawia się poważny problem. Już Ci tłumaczę dlaczego.
Ostatnio odbyłem szereg ciekawych rozmów z kilkoma projektantami. Choć siedzieli po uszy we wzornictwie przemysłowym to o ochronie prawnej efektów swoich prac wiedzieli niewiele. Wychodząc na przeciw tym problemom stworzyłem zestawienie 6 najważniejszych informacji o ochronie produktów.
Dziś chciałbym Ci przedstawić moje kolejne nagranie edukacyjne. Odpowiadam w nim na podstawowe pytanie które pojawia się u osób chcących rejestrować swoje wzory przemysłowe – ile to kosztuje. Jak to zazwyczaj bywa ostateczny koszt zależy od szeregu czynników. Również od tego czy wszystkimi formalnościami zajmuję się dla ciebie rzecznik patentowy.
Zapraszam Cię do obejrzenia mojego kolejnego nagrania. Jak wskazuje tytuł opowiadam w nim o konsekwencjach naruszenia prawa do cudzego wzoru przemysłowego. Obserwuję, że często przedsiębiorcy to prawo naruszają nieświadomie. Nieznajomość prawa nikogo jednak nie usprawiedliwia…
Właśnie opublikowałem kolejne nagranie z cyklu „Prawna ochrona produktu”. W dzisiejszym odcinku opowiadam jakim symbolem oznaczać zarejestrowane wzory przemysłowe. A tego typu pytania klienci zadają mi właściwie zawsze kiedy otrzymują świadectwo rejestracji.
Ostatniego dnia mojego pobytu w Hongkongu udałem się na popularny targ z podróbkami. Zobaczyłem długą, gwarną i kolorową alejkę z bazarami. Jeszcze wtedy nie wiedziałem jakich emocji dostarczy mi to miejsce. Postanowiłem przy okazji opowiedzieć o konsekwencjach sprowadzania takich podróbek do Polski czy szerzej do Unii Europejskiej.
Po nagraniu pt. Jak chronić znak towarowy w Hongkongu otrzymałem wiele pozytywnych komentarzy. Postanowiłem więc stworzyć kolejne. Tym razem opowiadam o ochronie wzorów przemysłowych w tej części świata. Przy okazji przedstawiam kilka ciekawostek o Hongkongu.
Zachęcam Cię do obejrzenia mojego kolejnego nagrania. Opowiadam w nim o nowości wzoru przemysłowego. A jest to o tyle ważne, że przedsiębiorcy często zapominają o tym podstawowym wymogu. Do Urzędu Patentowego zgłaszają wygląd towarów, które od dawna są wprowadzane na rynek. Wydane w takich okolicznościach świadectwo rejestracji daje jedynie ułudę ochrony.
Długo to trwało, ale w końcu się udało 🙂 Podobnie jak na moim blogu o znakach towarowych tak i tu chciałem publikować krótkie filmy edukacyjne. Mam jednak taką manierę, że albo coś robię dobrze albo wcale. Może z tego powodu nie publikuję tyle ile bym chciał. Z drugiej strony jeżeli już się coś pojawia, jest dobrze dopracowane.
Inspiracją do dzisiejszego wpisu był artykuł o kapturoszalu. Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenia kaptura oraz szalu. Mamy więc nowy, oryginalny element garderoby. Jego krój jest zarejestrowany na całą Unię Europejską. Postanowiłem to sprawdzić przy okazji opisując Ci jak chroni się ubrania.
Z czym kojarzą mi się święta Wielkanocne? Na pewno z zapachem i smakiem kultowych rodzinnych babeczek 🙂 Przepis na ciasto chronimy rodzinną tajemnicą. Uchylając jej rąbka powiem, że nadzienie stanowi dżem z czarnej porzeczki. Oczywiście zrobiony przez dziadka tylko jemu znaną metodą 🙂 Na wierzch kładziona jest polewa czekoladowa. Babeczki mają milion kalorii i nie można im się oprzeć. No ale raz w roku wolno. Korzystając z okazji chciałbym […]
Wiem, że temat wyłudzenia „na Urząd Patentowy” powraca na blogu niczym bumerang. Nie może być jednak inaczej skoro ten proceder właściwie jedynie przybiera na sile. Nie ma skuteczniejszej obrony przed naciągaczami jak szerokie informowanie o zagrożeniu.
Witaj. Przedstawiam Ci mój nowy filmik o wzorach przemysłowych.
Myślę, że wszystko wyszło całkiem zgrabnie 🙂
Ponoć jeżeli coś jest głupie, ale działa to nie jest głupie 🙂 Dziś pokaże Ci przykład pomysłu na biznes, który mnie zachwycił swoją prostotą. Co więcej dowiedz się jak został skutecznie zabezpieczony od strony prawnej. Wszystko dzięki rejestracji wzoru przemysłowego.
Witaj Z Rudolfem na rękach chciałem Ci życzyć spokojnych i pełnych uśmiechu świąt Bożego Narodzenia. W ciągu roku wszędzie gdzieś pędzimy. Wykorzystajmy ten czas na na to aby zwolnić, cieszyć się rodzinną atmosferą, zapachem mandarynek i smakiem pierników 🙂 Jeżeli chcesz przeczytać coś więcej o moim „promieniującym szczęściem” kocie, kliknij tutaj. Jako, że jest to blog o wzorach przemysłowych poniżej kilka wzorów zarejestrowanych choinek: RCD – […]